Bydlení nad jezeremBydlení nad jezerem

Vila BellevueMáchovo jezero je jedním z nejoblíbenějších výletních cílů v Česku. V nadmořské výšce 266 metrů má rozlohu 284 hektarů, hloubku až 12 metrů a ve svém centru dvě ornitologické rezervace Myší  a Kachní ostrůvek. Je vzdáleno od Prahy pouhých 75 km a tedy dopravně lehce dostupné nejen autobusem a vlakem, ale i dvěma přístupovými trasami: dálnicí R 10 a následně silnicí 38 přes Mladou Boleslav, nebo přes D8 a Mělník. Z centra Prahy trvá cesta autem cca 70 minut, z Mladé Boleslavi 20 minut, z České Lípy pouhých 15 minut. Do Německa je to 40 minut.

Nejromantičtějším místem na břehu jezera je obec Staré Splavy, od roku 1850 součást města Doksy (2 km). Svojí proslulost získaly již koncem 19. století. V první třetině 20. století se do nich už sjížděla vybraná společnost a svoje vily si zde postavilo mnoho zámožných rodin, včetně rodiny režiséra Miloše Formana. Staré Splavy získaly jedinečný přídomek vzdušných lázní a dodnes si zachovaly mimořádné mikroklima. 

S několika sty stálými obyvateli jsou jediným českým letoviskem rozkládajícím se přímo na břehu jezera, s kompletní infrastrukturoua službami, včetně nadstandardních možností trávení volného času uprostřed čisté přírody. 


V pěší dostupnosti je řada restaurací, občerstvení a hotelů (dvaz nich 4 hvězdičkové), včetně dvou krytých a dvou otevřených bazénů, wellness centrum, aquapark s písečnou pláží (další tři písečné pláže v bezprostředním okolí), tenisové kurty, různá hřiště, minigolf, bowling, lanový park, yachtclub, další 2,5 ha rybník s možnosti sportovního rybolovu (nebyl 18 let vypouštěn), nechybí ani výlety parníkem nebo lodičkami. Golfové hřiště je ve vzdálenosti 20 minut. Škola a pošta v místě.

Začíná zde mnoho turistických tras a je rájem cyklistických stezek, na nichž lze nalézt neporušenou přírodu a četné bizarní skalní útvary. 
V bezprostředním okolí se nachází i několikakilometrová in-line dráha, lyžařské trasy jsou v širším okolí. V zimě slouží zamrzlé jezero bruslařům a běžkařům. Ski a cyklo servis je přímo v místě.
Dále jsou v okolí hrady Bezděz, Sloup, Kokořín, Houska, Grabštejn, zámky Zákupy, Lemberk nebo Ploskovice a výchozí trasydo Českého ráje.

I přes turistickou přitažlivost si samotné Staré Splavy stále udržují klid a svou původní atmosféru sahající k předválečné slávě lázeňského letoviska. Borovicové lesy, ve kterých se rozprostírají prvorepublikové vily a domy, nabízí náladu severního Jadranu. 

V současnosti se připravuje regenerace nábřeží v centru, kde již vznikl nový rezidenční komplex s výběrovou Restaurací nad jezerem. Staré Splavy se probouzejí do své bývalé slávy a v brzké budoucnosti mohou být nejen exkluzivní adresou, ale i zajímavou investicí.Lokalitamapa